مجموعه ی کاملی از ماشین آلات سنگبری
مجموعه ی کاملی از ماشین آلات معدن فروش و اجاره ی ماشین آلات بحث و تبادل نظر در مورد ماشین آلات
مجموعه ی کاملی از معادن سنگ انبارداری و دپو سنگ کوپ
بیشترین تنوع محصول محصولات ایرانی و خارجی
تراورتن مرمر مرمریت گرانیت لایم استون تراورتن تراورتن مرمر تراورتن تراورتن

ماشین آلات سنگبری

 • مجموعه ی کاملی از ماشین آلات سنگبری
 • بحث و تبادل نظر در مورد ماشین آلات
 • خط تولید نرم بر و سخت بر

ماشین آلات معدن

 • مجموعه ی کاملی از ماشین آلات معدن
 • فروش و اجاره ی ماشین آلات
 • بحث و تبادل نظر در مورد ماشین آلات

معادن سنگ

 • مجموعه ی کاملی از معادن سنگ
 • انبارداری و دپو سنگ کوپ
 • تراورتن ، مرمریت ، گرانیت

لوازم و تجهیزات سنگبری

 • بیشترین تنوع محصول
 • محصولات ایرانی و خارجی
 • سگمنت ، سابنده ، ماستیک و ...

کارخانجات سنگبری

 • بیشترین تنوع رنگ بندی
 • تراورتن ، مرمر ، گرانیت
 • اسلب ، تایل

تعریف و خصوصیات کلی سنگ تراورتن

تراورتن سنگ آهکي است که در اثر فعاليت چشمه هاي آب گرم تشکيل مي شود . بطور کلي در طي فرآيند تشکيل ذخاير تراورتن، آب ها ي گرم از بين طبقات سنگ هاي کربناتي به ويژه سنگ آهک عبور مي کنند و به دليل اسيدي بودن، کربنات کلسيم موجود در اين سنگ ها را حل کرده و به صورت محلول کربناتي و بي کربناتي با خود به سطح زمين منتقل مي کنند . در سطح زمين به دليل افت فشار، کاهش حرارت آزاد شدن دي اکسيد کربن و همچنين تبخير، بلورهاي کلسيت تشکيل شده و به صورت لايه هاي نازکي برروي يکديگر رسوب مي کنند . 

که در اثر فعاليت چشمه هاي آب گرم تشکيل مي شود . بطور کلي در طي فرآيند تشکيل ذخاير تراورتن، آب ها ي گرم از بين طبقات سنگ هاي کربناتي به ويژه سنگ آهک عبور مي کنند و به دليل اسيدي بودن، کربنات کلسيم موجود در اين سنگ ها را حل کرده و به صورت محلول کربناتي و بي کربناتي با خود به سطح زمين منتقل مي کنند . در سطح زمين به دليل افت فشار، کاهش حرارت آزاد شدن دي اکسيد کربن و همچنين تبخير، بلورهاي کلسيت تشکيل شده و به صورت لايه هاي نازکي برروي يکديگر رسوب مي کنند . پايداري شرايط ذکر شده و تداوم تشکيل لايه هاي کلسيتي، باعث به وجود آمدن لايه هاي يکنواختي از کربنات کلسيم متخلخل ( تراورتن ) مي گردد که ضخامت آنها از چند سانتي متر تا چند متر متغير است و معمولا با شيبي ملايم بر روي لايه هاي سنگي قديمي تر قرار مي گيرند .

تغيير شرايط رسوب گذاري مي تواند باعث وقفه اي در تشکل اين لايه ها گردد که حاصل آن به وجود آمدن يک سطح جدايش بين لايه هاي متوالي سنگ تراورتن مي باشد . ضخامت کلي لايه هاي تراورتن معمولا از چند متر تا چند ده متر متفاوت است . وجود حباب هاب هوا و همچنين نا خالصي هاي آهن دو ظرفيتي، آهن سه ظرفيتي، منگنز، سيليس، مواد آلي و غيره باعث ايجاد تنوع رنگي قابل ملاحظه اي در ذخاير تراورتن به رنگ هاي سفيد، شيري، کرم تا بژ، صورتي، قهوه اي، طلائي، زرد، ليموئي، قرمز و سبز مي توانند تشکيل شوند .

علاوه بر تنوع رنگي که باعث ايجاد زيبايي خاصي در اين نوع ها مي شود? اين نوع سنگ را مي توان از دو جهت مختلف برش داد . در صورتي که اين نوع سنگ در جهت عمود بر لايه بندي آن برده شود (Veincut)، لايه هاي مختلف آن در سطح پلاک بريده شده نمايان خواهند شد که توازي ? تنوع رنگي و تغييرات ضخامت لايه هاي رنگي در هنگام نصب باعث ايجاد همانگي خاصي در نماي ساختمان مي شود.اما اگر تراورتن به موازات لايه ها بريده شود fleuricut)يا (crosscut منظره اي با اشکال و دواير متحد المرکز به وجود مي آيد .

حفرات سنگ تراورتن معمولا به وسيله مخلوطي از سيمان سفيد و ميل ? ترکيبات اپوکسي رنگي يا رزين هاي پلي استر پر مي شوند و يا به صورت پر نشده مورد استفاده قرار مي گيرند . علاوه بر اين از اين سنگ ها به صورت سابخورده (polished) ?بدون ساب ( unpolished ) ? خشن شده (Honed ) ? قديمي شده (antique ) و غيره استفاده مي شود .

به دليل آن که ذخاير تراورتن اصولا ذخايري جواب و متعلق به عصر حاضر هستند? معمولا فاقد چين خوردگي هستند و يا به ندرت چين هاي بسيار ملايمي در آنها ديده مي شود . به همين علت ميزان خردشدگي و پيچيدگي لايه هايسنگي ذخاير تراورتن بسيارکم از ذخاير مرمريت ? سنگ چيني ?سنگ لوح? ماسه سنگ و يا حتي سنگ آهک است .

بنابراين ميزان کوپ دهي و پلاک دهي اين نوع سنگ بسيار بهتر از سنگ هاي ذکر شده مي باشد و پلاک ها و اسلب هاي اين نوع سنگ با ضخامت ها و ابعاد متفاوت به راحتي قابل استحصال است . از تراورتن بطور معمول براي کفپوش? پوشش ديوار? آب چکان و اطراف شومينه استفاده مي شود . ذخاير بزرگ تراورتن بيشتر در کشور هاي ايتاليا? ايران? ترکيه آمريکا و مکزيک وجو دارد .

تعداد بازدید : 907 تاریخ ایجاد : 1395/01/16

ثبت نظر

نام :
ایمیل :
نظر :
لطفا متن مقابل را در کادر پایین وارد کنید

نظرات ثبت شده